Sauna je druhem termoterapie, tedy léčebné metody, která využívá příznivé účinky mírného přehřátí tkání nebo celého organismu. Jak to funguje a čím je saunování pro náš organismus prospěšné?
Zdravotní přínosy saunování
Termoterapie funguje na principu hormeze, tedy příznivého účinku mírné zátěže na organismus, která posiluje odolnost organismu, zpomaluje jeho stárnutí a chrání před civilizačními chorobami.
Tou zátěží je v tomto případě přehřátí organismu nad normální tělesnou teplotu (zhruba na 39 °C).
Dalšími druhy termoterapie jsou termální koupele, parafinové zábaly nebo prosté napařování nohou.
Co zjistily klinické studie
Klinické studie ukázaly, že sauna může snižovat hladiny cukru u diabetiků, posilovat srdce, a tím bránit jeho selhání u kardiaků, dále zlepšovat prokrvení organismu, a tím zlepšovat třeba hojení obtížně hojitelných ran. A v neposlední řadě příznivě působí na psychiku člověka.
Zatím žádná známá studie nezkoumala vliv saunování na dlouhověkost, rakovinu nebo imunitu člověka.
Saunování se nedoporučuje v těhotenství. Názor, že saunování snižuje plodnost mužů, je pravdivý jen částečně. Saunování sice snižuje množství spermií, ale ne tak, aby ohrozilo plodnost. Navíc, tento stav se po 3 měsících vynechání sauny upraví.
Omezení pro saunující
Saunování se nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu, klinické studie však ukazují, že mírné rozumné saunování může kardiakům naopak velmi prospět.
I pro zběhlé návštěvníky sauny ale může být dlouhodobý pobyt v roztopené sauně nebezpečný. Například při finále mezinárodního šampionátu v saunování dne 8. srpna 2010 oba finalisté po několikaminutovém pobytu v sauně vytopené na 110 °C zkolabovali a ruský soutěžící Vladimir Ladyženskij následně zemřel.
Při kožních chorobách je nutné se poradit s lékařem. Rozhodně není vhodné s takovouto chorobou chodit do veřejné sauny.
Do sauny by neměl chodit ani člověk s horečkou, neboť jeho termoregulační systém je narušen. Kromě toho by mohl nakazit spolusaunující.
Do sauny by v žádném případě neměly chodit těhotné ženy. Hrozí velké riziko poškození plodu - malformace.
Ačkoliv sauna uvolňuje, je to pro tělo extrémní zátěž, a tak se nedoporučuje, aby člověk chodil do sauny velmi unavený nebo nevyspalý. Člověk by neměl být ani hladový nebo naopak přejedený. Stejně tak by neměl mít žízeň.
Protože se člověk během saunování hodně potí, je nutné tělu dodávat dostatečné množství tekutin, v čemž je vhodné pokračovat i po skončení saunování. Finové v sauně běžně popíjejí i alkoholické nápoje, ačkoli se to většinou nedoporučuje, neboť se člověk v sauně velmi snadno opije.
Při saunování dětí je nutné brát v potaz jejich malé tělo a větší vnímavost vůči změnám teploty. Proto by se neměly saunovat v příliš teplých saunách nebo se vystavovat velkým změnám vlhkosti.
Můžete vzít do sauny i několikaměsíční dítě. Buďte ale velmi opatrní, protože malé dítě ještě nedokáže dobře ovládat svoji tělesnou teplotu a hrozí jeho přehřátí.
Do sauny by neměly chodit osoby s onemocněním srdce. Srdeční tep se v sauně zvyšuje o 30-75 %.
Jak se správně saunovat
- Před prvním vstupem do potírny se umyjte mýdlem a osprchujte.
- Před každým vstupem do potírny setřete vodu z povrchu těla, sauna není pára.
- Do sauny vezměte jen ručník (žádné oblečení), na který si sednete nebo lehnete, a masážní houbu nebo kartáč, ne z umělých vláken.
- V sauně dýchejte jen ústy. Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolest hlavy.
- Při pocení masírujte povrch těla.
- Po 8 - 15 minutách vyjděte z potírny, opláchněte se pod sprchou a ochlaďte v bazénku, pokud možno i s hlavou. Při pocitu chladu se vraťte do sauny.
- Proceduru teplo - chlad opakujte třikrát, aby měla sauna účinek.
- Při saunování je nutné hodně pít, nejlépe čistou vodu, ale i minerálku, džus, chladný čaj, naprosto nevhodný je alkohol.
Pokud budete dodržovat všechna doporučení, sami se přesvědčíte o příznivém vlivu saunování na Vaše zdraví.